Oprawa prac dyplomowych

Ukończenie studiów to jeden z najważniejszych momentów na ścieżce edukacyjnej każdego człowieka. Do najbardziej znaczących aspektów związanych z sukcesywnym zakończeniem kilkuletniej pracy naukowej należy praca dyplomowa, która zawsze wymaga odpowiedniej oprawy.

Nasza firma od wielu lat specjalizuje się w drukowaniu i oprawianiu prac dyplomowych: licencjackich, inżynierskich, magisterskich oraz doktorskich – w dowolnej ilości egzemplarzy, kolorowych lub czarno-białych.


Jak przygotować się do wydruku?

Zamówienie na wydrukowanie i oprawę pracy dyplomowej można złożyć osobiście w zlokalizowanym naprzeciwko Politechniki Gdańskiej punkcie naszej firmy lub online. Usługę realizujemy zazwyczaj tego samego lub następnego dnia, żeby jednak drukowanie przebiegało sprawnie, składające zamówienie osoby powinny posiadać dokładne informacje na temat rodzaju druku i oprawy.

Studenci zlecający nam drukowanie pracy dyplomowej, przed skontaktowaniem się z naszym punktem kserograficznym powinni wcześniej zapoznać się z wymogami uczelnianymi. Najczęściej to właśnie władze szkoły wyższej narzucają konkretne wytyczne dotyczące oprawy pracy dyplomowej – niestosowanie się do nich może skutkować nawet odrzuceniem jej. Do pozyskanych z uczelni informacji, które należy nam przekazać, należą przede wszystkim:

  • format pracy dyplomowej – najczęściej stosowany to A4 (210-297 mm),
  • sposób wydruku, który może być jednostronny lub dwustronny,
  • rodzaj oprawy – może zależeć nie tylko od wymogów uczelnianych, ale także od tego, czy decydujemy się na druk jedno- czy dwustronny,
  • kolor wydruku – czarno-biały lub kolorowy,
  • liczbę egzemplarzy do wydruku,
  • ewentualną konieczność uwzględnienia kieszeni na płytę lub rysunki.


Oprawa prac dyplomowych – jakie rodzaje oferujemy?

Stosując podstawowy podział możemy wyróżnić przede wszystkim warianty twarde oraz miękkie. Przy drukowaniu prac dyplomowych stosuje się oba, natomiast znacznie częściej uczelnie wymagają oddanie pisemnego opracowania w oprawie twardej – jest ona nie tylko znacznie trwalsza niż miękka, przez co zawartość jest lepiej zabezpieczona, ale także prezentuje się bardziej elegancko, zwłaszcza, gdy dodatkowo wytłoczymy na niej napis. Warianty miękkie częściej niż przy drukowaniu opracowań dyplomowych stosowane są przy zaliczeniach, artykułach czy raportach.

Warianty miękkie wykonujemy najczęściej metodą bindowania lub termozgrzewalną. Obie usługi możemy wykonać praktycznie od ręki, zajmują one bowiem około kilkunastu minut. Bindujemy z wykorzystaniem grzbietu plastikowego, drutowego lub plastikowych zatrzasków. Metoda termozgrzewalna polega natomiast na łączeniu poszczególnych stron z okładkami za pomocą rozpuszczonego, przypominającego klej preparatu.

Warianty twarde są bardziej kosztowne, ale charakteryzują się większą efektownością i elegancją. Wykonujemy oprawy w kilku kolorach (czarny, niebieski, bordowy, zielony) metodami, takimi jak:

  • kanałowa twarda – polega na zaciśnięciu dokumentów w trwałym i bezpiecznym kanale, który razem z eleganckimi okładkami z materiału skóropodobnego tworzy całość estetyczną i bezpieczną,
  • za pomocą listwy wsuwanej – poszczególne strony wkładamy w środek listwy, którą można swobodnie zdejmować i nakładać, zmieniając tym samym zawartość okładki. Twardą oprawę w tym przypadku wykonujemy za pomocą gwoździowania lub metody techniki introligatorskiej.